سبد خرید شما خالی است!

logo-samandehi

رهگیری سفارش
کد سفارش خود را وارد نمایید

پست الکترونیک

ادامه
كارشناسان از محتواي كتابهاي ششم ابتدايي مي گويند  شنبه 13 آذر 1395

 

کارشناسان از کتاب‌های درسی پایه ششم ابتدایی می‌گویند/2

  کتاب درسی ریاضی پایه ششم ابتدایی فعالیت‌محور است

8 مرداد 1391 ساعت 10:46
كارشناس مسوول گروه رياضي دفتر برنامه‌ريزي و تاليف كتاب‌هاي درسي می‌گوید: کتاب ریاضی پایه ششم ابتدایی فعالیت‌محور است؛ به این معنا که معلم دیگر در کلاس درس نقش سخنران را ندارد بلکه به عنوان یک راهنما، دانش‌آموزان را در انجام فعالیت‌های کتاب و فراگیری مطالب آن هدایت می‌کند.-
دکتر وحید عالمیان در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، با بیان این مطلب اظهار کرد: از سال تحصیلی 92 ـ 91 بر اساس سند تحول بنيادين در آموزش و پرورش، پايه ششم به پایه‌های تحصیلی ابتدایی افزوده خواهد شد. کارشناسان گروه ریاضی دفتر برنامه‌ریزی و تالیف کتاب‌های درسی کار تالیف کتاب درسی ریاضی این پایه را به اتمام رسانده‌اند و اکنون این اثر مراحل پایانی چاپ را سپری می‌کند. 

كارشناس مسوول گروه رياضي دفتر برنامه‌ريزي و تاليف كتاب‌هاي درسي ادامه داد: مولفان در کتاب درسی ریاضی پایه ششم ابتدایی شرایط ارتقای آموخته‌های قبلی دانش‌آموزان را فراهم کرده‌اند؛ به این معنا که دانش‌آموزان ارتباط میان مفاهیم ریاضی یادگرفته شده را درک می‌کنند و دریچه‌های دیگری از این مفاهیم برای آن‌ها آشکار می‌شود.

وی اظهار کرد: کسب توانایی حل مساله توسط دانش‌آموزان از دیگر ویژگی‌های کتاب درسی ریاضی پایه ششم ابتدایی است. این کتاب راهبردهای حل مساله را دربردارد و با قرار دادن دانش‌آموزان در موقعیت چالشی می‌کوشد تا آن‌ها خود به جواب مساله برسند. 

كارشناس مسوول گروه رياضي دفتر برنامه‌ريزي و تاليف كتاب‌هاي درسي ادامه داد: از دیگر ویژگی‌‌های کتاب درسی ریاضی پایه ششم ابتدایی می‌توان به ارتقای توانایی خواندن و نوشتن ریاضی در دانش‌آموزان اشاره کرد. دانش‌آموزان با کسب این توانایی می‌توانند به درک عمیق از مسایل کتاب برسند و رابطه میان آن‌ها را کشف و همچنین قدرت استدلال خود را افزایش دهند. 

عالمیان درباره ویژگی بارز کتاب درسی ریاضی پایه ششم ابتدایی گفت: ریاضیات مالی از جمله موضوع‌هایی محسوب می‌شود که برای نخستین‌بار به صورت رسمی و جدی در کتاب درسی ریاضی پایه ششم ابتدایی به آن پرداخته شده است. دانش‌آموزان با مطالعه این بخش از کتاب با اصطلاح مالیات، مالیات بر ارزش افزوده، محاسباتی که در نرخ سود و محاسباتی که در زندگی روزمره آن‌ها وجود دارند، آشنا می‌شوند. 

وی در باره ضرورت پرداختن به ریاضیات مالی در کتاب درسی پایه ششم ابتدایی توضيح داد: نهادینه کردن فرهنگ مالیات در میان دانش‌آموزان از جمله مهم‌ترین دلایل ارایه آن در کتاب مذکور است. همچنین با توجه به این‌که دانش‌آموزان از طریق رسانه‌های مختلف اصطلاحاتی مانند مالیات و نرخ سود را می‌شنوند، کوشیده‌ایم تا با ارایه این موضوع در کتاب ریاضی پایه ششم ابتدایی سطح اطلاعات آن‌ها و به مراتب سطح آگاهی خانواده‌ها را افزایش دهیم. 

كارشناس مسوول گروه رياضي دفتر برنامه‌ريزي و تاليف كتاب‌هاي درسي ادامه داد: تفكر خلاق، تفكر نقاد و تفكر بصري از جمله مهارت‌های فكري محسوب می‌شوند که محتواي كتاب درسي ریاضی پایه ششم ابتدایی زمینه‌های تقویت آن‌ها را فراهم می‌کند. همچنين این کتاب به گونه‌اي تدوين شده‌ است كه دانش‌آموزان مي‌توانند مطالب آن‌ها را در زندگي و محيط پيرامون خويش به كار برند و نگاهي مثبت نسبت به درس رياضي پيدا كنند. 

وی در باره تعداد فصل‌هاي اين كتاب گفت: «کسر»، «عدد اعشاری»، «اندازه‌گیری طول و زاویه»، «تقریب تناسب و درصد»، «آمار و احتمال»، «اندازه‌‌گیری سطح و حجم»، «اعداد صحیح» و «مختصات» عناوین فصول هشت‌گانه این اثر را تشکیل می‌دهند. 

عالمیان  از پایه ششم ابتدایی به عنوان یک فرصت آموزشی یاد کرد و اظهار کرد: در این پایه تحصیلی بیشتر می‌کوشیم تا به رفع نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت دانش‌آموزان بپردازیم.

logo-samandehi

Copyright 2002-2017 www.pedrambook.com . All rights reserved