سبد خرید شما خالی است!

logo-samandehi

رهگیری سفارش
کد سفارش خود را وارد نمایید

پست الکترونیک

ادامه
قبلی   بعدی

رمزينه يا باركد چيست؟

با مطرح شدن بازارهاي جهاني براي کتاب و عرضه آن در کنار ساير محصولات، همچنين قابليت‌هاي استفاده از رمزينه باعث شد تا قراردادي بين سازمان جهاني شابک و سازمان بين‌المللي EAN منعقد شود و پيش‌شماره مختص دنياي کتاب اختصاص يابد تا امکان تبديل شابک‌هاي کتاب به رمزينه امکان‌پذير گردد. در حال حاضر اکثر ناشران بزرگ دنيا از رمزينه براي کتاب‌هاي خود استفاده مي‌نمايند. در ادامه به كليات رمزينه و فوايد و كاربرد‌هاي آن اشاره مي‌شود.

 
رمزينه‌ها اطلاعات را با تركيب خطوط و فواصل در پهناي متفاوت ارايه مي‌كنند (رمزينه‌ها با استفاده از رقم كنترل اشتباهات نورخواني را كنترل مي‌كنند و آن را تا حدود يك در چند ميليون كاهش مي‌دهند) . اين بدان معني است كه اطلاعات فقط به طور افقي در امتداد خطوط و فواصل ارايه مي‌شود. ارتفاع داراي اطلاعات معني داري در رمزينه‌ها نيست. ظرفيت ذخيره، تعداد اطلاعات كه توسط يك رمزينه مي‌تواند منتقل شود، حداكثر به چندين کارکتر ده تايي محدود مي‌شود.

 
كساني كه اين روزها به خريد مي‌رود، به خواندن رمزينه اقلام خريداري شده خود در هنگام تحويل، نگاه مي‌كند. اما تعداد بسيار كمي از نحوه كار آن اطلاع دارند، و به همين علت است كه مشتريان به طور انفرادي يا گروهي تعجب مي‌كنند و سئوالاتي را درباره رمزينه‌خوان‌ها مطرح مي‌نمايند.

 
رمزينه بيشتر به منظور شناسايي خودكار به كار برده مي‌شوند و در طيف وسيعي از كاربردها ديده مي‌شود، از صندوق پول در فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي و عمومي گرفته تا مديريت توليد در كارخانه‌ها، كنترل محصول و كنترل موجودي در امور پشتيباني را شامل مي‌شوند.

 
ارزيابي‌هاي گسترده نشان مي‌دهد با استفاده از رمزينه، قيمت‌هاي درست‌تري نسبت به سيستم‌هاي سنتني به حساب مشتريان گذاشته مي‌شود و ميزان اشتباه معمولا كمتر از يك درصد است.

 
در يك دوره چهار هفته‌اي، 19447 محصول براي درستي قيمت در 78 فروشگاه بزرگ منطقه ملبورن، از طريق 39 دستگاه رمزينه‌خوان بررسي گرديد. ارزيابي ثابت كرد كه استفاده از رمزينه و رايانه هنگام فروش نسبت به محاسبه دستي، دقيق‌تر است. موسسه فروشگاههاي بزرگ نسبت به طرز تلقي مشتري، آمارگيري انجام داد و 82 درصد از پاسخ دهندگان از كاربرد رمزينه در فروشگاههاي بزرگ «راضي» و يا «خيلي راضي» و فقط 8 درصد «ناراضي» بودند.

 
دلايل ميزان بالاي رضايت شامل سرعت در محاسبه قيمت و اطلاعات مبسوط روي رسيد مشتري است. رسيدهاي مشتري قيمت تمام شده و قيمت‌هاي پرداختي را در بر مي‌گيرد. بر خلاف رسيدهاي تحويلي به مشتري در فروشگاههايي كه به طور دستي كار مي‌كنند و تنها ارقام را فهرست مي‌كنند.

 
با جهاني شدن بازار مصرف كالا توليد‌كنندگان با استفاده از نشانه رمزينه محصولات خود را شماره‌گذاري كرده و عرضه مي‌نمايند. اين مسئله به نظام‌مند شدن عوامل موجود در مسير عرضه كالا و نيز هويت‌دار شدن محصولات در بازارهاي جهاني كمك مي‌کند، به گونه‌اي كه با تكيه بر آن هم‌اكنون اغلب انبارها و فروشگاه‌ها، مجهز به دستگاه‌هاي كامپيوتري با بهره‌جويي از مكانيسم انتقال اطلاعات توسط دستگاه رمزينه خوان گشته و از تسهيلات فوق‌العاده آن بهره مي‌گيرند.

 
در نظام شماره‌گذاري بين‌المللي (EAN)كالاهاي مصرفي قابل عرضه در فروشگاهها با يك شماره مشخص شده كه اين شماره‌ها در سطح جهاني منحصراً معرف يك كالا هستند كه صندوقهاي فروشگاه با خواندن اين شماره مي‌توانند كليه اطلاعات مربوط به كالا را شامل: قيمت، تاريخ توليد و ... را از بانك اطلاعاتي كامپيوتري دريافت كنند.

 

 
فوايد استفاده از رمزينه براي توليد كنندگان، توزيع كنندگان، فروشندگان عمده و جزء:

 
استخراج سريع و دقيق اطلاعات
امكان تهيه اطلاعات دقيق و به موقع براي مديريت
پاسخگويي بهتر به طرفهاي تجاري و مشتريان
قابليت خودكار كردن انبارداري
كنترل بيشتر بر روي توزيع و ذخيره سازي
اشتباهات كمتر در شناسايي كالاها
بهبود ارتباطات بين شركت‌ها در مسير عرضه كالا
يكساني استاندارد براي استفاده تمام طرفهاي تجاري و در نتيجه كاهش كشمكش‌ها
عرضه محصول در کنار ساير کالا‌ها

 
------------
بر گرفته از پايگاه اينترنتي
http://www.isbn.ir
قبلی   بعدی

logo-samandehi

Copyright 2002-2017 www.pedrambook.com . All rights reserved