سبد خرید شما خالی است!

logo-samandehi

رهگیری سفارش
کد سفارش خود را وارد نمایید

پست الکترونیک

ادامه
قبلی   بعدی

فوايد استفاده از شابك

گرايش عمومي به كتاب از شاخصهاي يك جامعه فرهنگي است، اما عوامل مختلفي دسترسي به كتاب را دشوار ساخته‌ است. اطلاع‌رساني و توزيع دو عامل مهمي هستند كه ضعف و محدوديتشان آثار قابل ملاحظه‌اي بر روند توليد كتاب و استقبال از آن مي‌گذارد. در حال حاضر به علت ضعف امكانات و نارسايي روش‌ها و ابزارها‌، تبليغ و توزيع كتاب در ايران بسيار ضعيف است؛ ولي با گسترش استفاده از روش‌ها و ابزارهاي جديد اطلاع‌رساني، تحولي اساسي و گسترده در اين زمينه در حال شكل‌گيري است.

 
با اختراع چاپ و رشد روز افزون انتشار كتاب، باعث شد روش‌هاي سنتي اطلاع‌رساني آثار منتشر شده جوابگوي حجم توليدات نباشد. با گذشت زمان و استفاده از رايانه و ايجاد بانك‌هاي اطلاعاتي، كم‌كم مشكلات روشهاي سنتي برطرف شد و مردم، ناشران و كتابفروشان به شكل مناسب‌تر و راحت‌تر با استفاده از مشخصات كتابشناختي مانند عنوان، نويسنده، ناشر به اطلاعات كتاب‌هاي منتشر شده دسترسي پيدا مي‌كردند ولي با افزايش روزافزون انتشارت در كشورهاي مختلف و توجه به مبادلات آثار فكري در سطح بين‌المللي به كارگيري مشخصات كتابشناختي براي اطلاع‌رساني به تنهايي جوابگوي نيازهاي استفاده كنندگان نبود.

 
در مبادلات و تجارت كتاب نيز اگر برگه‌هاي فروش و فهرستهاي قيمت براساس عنوان باشد، عملا از درجه اعتبار ساقط است و درستي آنها منوط به پيوست نمونه‌اي از هر كتاب به برگه فروش يا فهرست قيمت است، زيرا عنوانهاي واحد حتي توسط ناشري واحد با كيفيات و مشخصات مختلف و در نتيجه بهاي متفاوت منتشر مي‌شوند. بطور مثال: ذكر عنوان ديوان حافظ ميتواند ارجاع به چندين كتاب مختلف با محتواي ثابت و كيفيت و بهاي متفاوت باشد. اين محدوديت سبب مي‌شود كه راه‌هاي خريد كتاب براي كتاب دوستان، بيشتر به مراجعه شخصي آنها به كتابفروشيها محدود مي‌شود.

 
با گسترش نمايشگاه‌هاي كتاب در سطح ملي و بين‌المللي و استفاده از اينترنت در آنها با توجه به حجم مبادلات و فروش بالاي كتاب، اغلب ترجيح داده مي‌شود از روش‌هاي شماره‌گذاري براي كتابها استفاده شود. اما از آنجا كه اينگونه شماره‌گذاري‌ها معمولاً به منابع اطلاعات دقيقي اشاره نمي‌كنند، احتمال اشتباه در كليه مراحل اختصاص شماره‌ها، ثبت و فهرست‌برداري و حتي الصاق برچسب‌ها بر روي كتاب وجود دارد. نكته ديگر آنكه اين نوع شماره‌گذاري كالا، راه‌حلي موقت است و هزينه سرباري است كه هر نوبت بايد تكرار شود.

 
در همه موارد مذكورچاره كار بسيار روشن است، كتاب پس از آنكه داراي شناسنامه‌اي كامل شد بايد شماره شناسنامه‌اي واحد نيز داشته باشد. در اين‌ صورت، ذكر همان شماره به تنهايي و بدون ذكر مشخصات ديگر كتاب - حتي عنوان آن- دلالت بر كتاب معيني خواهد داشت.

 
زماني كه سخن از بانكهاي اطلاعاتي چه در سطح ملي و چه در سطح بين‌المللي به ميان مي‌رود، وجود يك شماره شناسايي واحد، ركني اساسي در ساختار بانك محسوب مي‌شود كه به كمك آن، جستجوي هر كتاب، حتي بدون آشنايي با زبان كتاب، به درستي صورت مي‌گيرد.

 
در اينجا بطور خلاصه كاربرد شابك در بازار نشر و كتابخانه‌ها بيان مي‌شود:

 
بازار نشر
سفارش، توزيع و فروش
انبارگرداني
كنترل موجودي ناشران و كتابفروشان
كنترل محاسبات
سفارش از راه دور

 
كتابخانه‌ها
سفارش و فراهم‌آوري كتابخانه‌
سيستم گردش امانت كتابخانه‌
جستجو در پايگاههاي اطلاعاتي
فهرست‌برداري برخط (Online)
فهرست‌هاي ماشيني و فهرست‌هاي مشترك
امانت بين كتابخانه‌اي
استفاده در سيستم‌هاي قابل خواندن بوسيله ماشين

 
---------
برگرفته از پايگاه اينترنتي     
http://www.isbn.ir
 
قبلی   بعدی

logo-samandehi

Copyright 2002-2017 www.pedrambook.com . All rights reserved